Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přípravná cvičení z ČJ

 

Zkuste si doplnit neúplná slova:

Zápas brz- skončil. Po zemětřesení zůstala úplná -káza. Jitka je někdy příliš p-šná. Petr čistě -mazal tabul-. Začíná se už dříve -tmívat. Oba sourozenci spolu tráv- hodně času. Uv-díš, jak pěkně jsme ukl-dili pokoj. Bab-čka si koup-la nové závěs-. Nesla s sebou ob-mný batoh. Slíb-l mi, že pojedeme o Vánocích do Krkonoš a budeme l-žovat.

 

Doplňte s/z

-patřila srnku, -pravil mi boty, -působil mu škodu, společně se -hromáždili, pořád si -těžuje, -bírá samolepky, -trhl plakát ze zdi, ovoce -hnilo, šaty půjdou -krátit, - bil dvě prkénka k sobě, plná -běračka polévky, dům už -chátral, -roloval koberec, -hlíží z věže dolů

 

Opište si text jako přípravu na diktát:

Zítra pojedu na víkend na Šumavu. Máme tam svá oblíbená místa, která pravidelně navštěvujeme. Vždy se vypravíme na dlouhou túru. S sebou si bereme dobrou a vydatnou svačinu. Vyrážíme už brzy ráno, abychom viděli vše, co nás zajímá. Když přijdeme k jezeru, víme, že máme za sebou polovinu cesty. Na horské chatě si objednáme čaj a chvíli si odpočineme. Pak jdeme dál. Večer jsme zpátky a máme nádherný pocit z krásného výletu.